به نام خداوند مهربان

 

 

چگونه از خداوند سپاسگزاری کنیم؟

 

همیشه وقتی صحبت از سپاسگزاری می شد با خودم فکر می کردم من که چیزی برای سپاسگزاری ندارم ویا سپاسگزاری چه تاثیری در زندگی ام دارد . خیلی جالبه که بدونید چند سال پیش در یک دوره آموزشی شرکت کردم ومربی در جلسه اول گفت : چند مورد سپاسگزاری از داشته هایتان را بنویسید و اگر دوست داشتید برامون بخونید، باورتون نمیشه من چیزی به ذهنم نمی رسید . الان که دارم درمورد سپاسگزاری می نویسم خجالت می کشم که چرا اطلاعات من دراین موضوع در سطح ابتدایی بود.

البته این کار من فقط به خاطر نداشتن آگاهی بود و اینکه واقعا در گذشته چنین تجربه ای نداشتم . در حال حاضر سعی دارم در این مقاله از اهمیت و تاثیر شگفت انگیز سپاسگزاری در زندگی برایتان بنویسم و امیدوارم که شما هم مثل من با سپاسگزاری از خداوند احساس خوبی را تجربه کنید و وفور نعمت به زندگی تان سرازیر شود .

سپاسگزاری چیست ؟

سپاسگزاری احساس قدردانی و تشکر می باشد که نشان دهنده این است که ما برای داشتن داشته هایمان ارزش قائل هستیم .

بگزارید یک مثالی بزنیم ، خودتان را در نظر داشته باشید که کاری را برای شخصی انجام داده باشید و آن فرد از شما تشکر کند چقدر حس تان خوب می شود؟ حالا بر عکس در ازای کاری که انجام داده اید آن شخص از شما تشکر نکند انصافا حالتان بد می شود .

 

چرا باید سپاسگزاری کنیم ؟

انسانی که سپاسگزار باشد چند اتفاق خوب برایش می افتد

1- حفظ داشته هایش : یعنی داشته های که دارید مثل شغل، سلامتی و غیره  بهتر حفظ می شود .

2- فراوانی نعمت : فرض کنید برای دو تا از دوستانتان کادو خریده اید زمانی که کادو خود را به دوست اول تان می دهید او به شما می گوید: ممنونم ، رنگ بندی هم داشت؟ کاش فلان رنگ رو می خریدی !

ولی دوست دومی به شما می گوید: چقدر زیباست وقعا ممنونم که به فکرم بودی .

حالا شما سری بعد که قرار است یک کادو برای همان دوستانتان بخرید به نظر شما برای کدام خرید می کنید؟ برای کسی که قدردان هست یا کسی قدردان نیست؟ سیستم نظام هستی هم به همین صورت کار می کند، کائنات شخص قدردان را شناسایی می کنند و به او کمک می کنند تا به اهدافش زود تر برسد.

3-احساس خوب = اتفاق خوب : زمانی که ما از اعماق وجودمان شکرگزار باشیم احساس بهتری را تجربه می کنیم و همین امر باعث می شود که اتقاق های خوب بیشتری برایمان رخ بدهد . احساس خوب در ارتباطات ما هم نقش مهمی را ایفا می کند. رابطه ها را بهبود می بخشد و ازما شخصیت دوست داشتنی تری را به نمایش می گزارد.

سریعترین و قوی ترین راه رسیدن به خدا؟

نزدیک ترین فرکانس به خداوند احساس سپاسگزار بودن است . همان طور که گفته شد اگر قرار است خداوند را در وجودمون حس کنیم و از این منبع بزرگ انرژی به نفع خودمون استفاده کنیم بهترین راه، داشتن احساس سپاسگزاری است. خداوند تمام صفات خوب خود را درون وجود ما قرار داده است که مهمترین آن احساس قدردان بودن می باشد و زمانی ما یک انسان قدردان هستیم، چون از این ویژگی خالقمون استفاده کرده ایم به او نزدیک تر شده و می توانیم آرامش بیشتری را تجربه کنیم .

چگونه سپاسگزاری کنیم ؟

مدتی بود با این که سپاسگزاری می کردم ولی نتیجه نمی گرفتم و احساس خوب کمتری دریافت می کردم وقتی که شروع به تحقیق کردم متوجه شدم که من به صورت زبانی از خداوند تشکر می کنم و این شده بود برای من یک عادت تکراری ، شاید اوایل تاثیر خوبی در زندگی ام داشت ولی به مرور زمان، من به صورت ناخودآگاه این کار را می کردم. حالا قصد دارم به شما بگویم علاوه بر گفتگو با خداوند وتشکر کردن، نیاز هست که به صورت غیر زبانی هم کارهایی را کرد . مثل دروغ نگفتن، غیبت نکردن، کسی را آزار ندادن و کمک به نیازمندان ، همه این کارها یک نوع سپاسگزاری از خداوند محسوب می شود .

نکته مهمی که یادم افتاد این است که زمانی که به صورت زبانی از خداوند بابت داشته ای سپاسگزاری می کنید باید واقعا حس تان نسبت به اون داشته خوب باشه و از ته دل قدر دان آن نعمت باشید .

یک باور اشتباهی که ما داریم این است که ما فکر می کنیم این دنیا هرکی به هرکی هست وباورمان نمیشه که این نظام هستی قوانین خاص خودش رو داره واگر می خوایم در هر زمینه ای رشد کنیم نیازمند این است که آدم قدردانی باشیم .

چه زمان هایی برای سپاسگزاری مناسب است ؟

بهترین زمانی که می توان پیشنهاد داد طلوع صبح و آخر شب می باشد چون در این دو زمان مغز ما در بهترین حالت ممکن یعنی نزدیک به حالت خلسه می باشد و این امر کمک می کند تا ارتباط بهتری با معبود خود بگیریم . در اول صبح بیشتر به خاطر اینکه مغز ما استراحت کرده و هوشیاری کاملی رو تجربه می کنه و آخر شب هم به دلیل اینکه مغز ما به صورت ناخودآگاه آماده می شود برای استراحت و از نظر فیزیکی بهترین زمان می باشد.

من چه داشته هایی دارم؟

می خواهم فقط به بخش های کوچکی از داشته هایمان بپردازیم:

از نظر فیزیکی که می توان از موی سر ، چشم ها ، دندان ها ، هواس پنج گانه و حتی دست ها و پاها اشاره کرد که از بچگی تا به امروز همراهمان بوده و به ما خدمت کرده اند.

از لحاظ جهان هستی می توان به روز و شب ، آب و هوای تازه و ........ اشاره کرد.

از لحاظ شغلی و درآمدی ، روابط ، خانواده ، دوست و فامیل هم می توان سپاسگزار باشیم .

در آخر می خواهم به شما بگویم این مثال ها تنها بخش کوچکی از داشته هایی است که ما داریم و توصیه می کنم در زندگی از هر چیزی که حس تان نسبت به آن خوب می شود سریعا بعدش از خداوند سپاسگزار باشید.

مثال: من خودم اگر از آب گرمی که در لحظه دوش گرفتن به روی سر و تنم می ریزد حس خوب بگیرم از خداوند تشکر می کنم ویا زمانی که در حال صحبت کردن با یک دوست هستم و احساسم خوب می شود سریعا از وجود چنین شخصی در زندگی ام سپاسگزاری می کنم .

حالا وقت آن رسیده که یک کتاب خوب که با مطالعه آن آگاهی شما نسبت به سپاسگزاری بیشتر می شود را معرفی کنم . این کتاب جادوی سپاسگزاری اثر راندا برن نام دارد که با شگفت انگیز است .

شکر نعمت، نعمتت افزون کند      کفر، نعت از کفت برد

راه های ارتباطی با ما

www.mosbatandish.com سایت :

Reza__dehghann اینستگرام :

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.