تجسم کردن

اولین باری که تجسم کردن را آموزش دیدم ، قدرت آن را باور نمی کردم. با وجود اینکه باورش برایم سخت بود ولی شروع به تمرین کردن کردم و زمانی که به مسئله ای روبرو می شدم تاثیر آن را با چشم خودم از درون می دیدم.

مدتها بود که می خواستم  در محل کارم تغییری ایجاد کنم ولی شهامت بیان کردن آن را نداشتم . شروع به تجسم کردن آن موضوع درون ذهنم کردم و زمانی که با آن روبرو شدم از داشتن شهامت و اعتماد به نفس خودم تعجب کرده بودم.

 

تجسم کردن ، روشی ثابت شده و قدرتمند برای بهبود تصویرخود و ایجاد تغییرات مهمی در زندگی خویش می باشد .

مهم نیست به تجسم کردن عقیده داشته باشید یا خیر . اعتقاد به این روش ، میتواند به شما کمک کند سریع تر از یک فرد بی اعتقاد به نتیجه برسید ،ولی نقش اساسی در این فرآیند ایفا نمی کند .

تجسم کردن از سه طریق عزت نفس را بالا می برد

بهبود تصویر خود -  تغییر چگونگی رابطه با دیگران و دستیابی به اهداف

گام اول

اگر در حال حاضر تصویری که از خود دارید ، فردی ضعیف و درمانده است ،تمرین می کنید که خود را قوی و ثمر بخش تجسم کنید. اگر خود را بی ارزش و بی لیاقت میدانید ،تصاویری در ذهن ایجاد می کنید که در آنها فردی ارزشمند هستید که مشغول ارائه خدمت مهمی به دیگران است. اگر خود را بیمار گونه وافسرده می بینید ، با تجسم صحنه هایی که در آنها سالم و شاداب هستید ، با این باور به مخالفت بر می خیزید.

گام دوم

این است که با استفاده از تجسم ، نحوه تعامل خود با دیگران را تغییردهید . در این راستا ، صحنه هایی را تجسم می کنید که در آنها فردی خوش برخورد ، قاطع و دوستانه هستید .در این صحنه ها می بینید روابط رضایت بخشی با خانواده،همسر،دوستان و همکارانتان دارید.تجسم میکنید که روابط جدیدی را با افراد جالب ومثبت تشکیل می دهید که آنها نیز شما را فردی جالب و مثبت میدانند.

گام سوم

می توانید از تجسم برای دستیابی به اهداف استفاده کنید. بدین منظور ،خود را در حالی تصور می کنید که مدرک تحصیلی مورد نظر خود را گرفته اید ،در ورزش مورد علاقه مقامی کسب کرده اید ،به آپارتمانی که دوست دارید نقل مکان کرده اید و در دنیای خود تغییری مثبت و سازنده ایجاد کرده اید.

حالا چرا تجسم کردن موثر است

پاسخ ذهن و جسم به تجارب تخیلی ، تا حدود زیادی مثل پاسخ آنها به تجارب واقعی است.

و به نظر میرسد ذهن ناخود آگاه بین اطلاعات حسی که واقعی است و برداشتهای حسی روشنی که طی تمرین تجسم به ذهن می آورید هیچ تمایزی قائل نمی شود .برای مثال :تجسم اینکه در مهمانی رابطه صمیمانه و سالمی دارید ، اعتماد به نفسی به شما میدهد که تقریبا مساوی با وقتی است که واقعا به مهمانی می روید و تعامل موفقیت آمیزی با دیگران دارید .

ذهن انسان فرق بین واقعی و غیر واقعی تجسم را متوجه نمی شود.

مثال: فرض کنید یک قاشق غذاخوری آب لیمو دارید و حالا مقداری نمک به آن اضافه می کنید و اول با نوک زبانتان آن را مزه کرده و بعد به صورت کامل آن قاشق آب لیمو را می خورید. اگر دقت کنید همین الان آب دهانتان راه افتاد چون مغز آنرا باور کرد.

اگر عزت نفس پایینی دارید احتمالا صحنه هایی را ایجاد می کردید که در آنها ضعیف بودید ،ولی با مهارت تجسم یاد می گیرید آنچه همیشه به صورت ناهشیار انجام می دادید را هشیارانه انجام بدهید . در نتیجه :فرایندی که قبلا بی اختیار ،ناخودآگاه و منفی بوده است را خودآگاه و مثبت کنید.

تمرین تجسم  

گام اول در تجسم آرمیده شدن است . تجسم وقتی بیشترین فایده را دارد که مغز شما امواج آلفا تولید می کند یعنی کاملا آرامیده باشید ،وضعیتی که تلقین پذیری در آن بیشتر است . تمرین ها را دو بار در روز قبل از خواب و بعد از بیدار شدن انجام دهید چون ذهنتان بیشترین تلقین پذیری را دارد .

در جایی ساکت که کسی مزاحم شما نشود روی صندلی ای بنشینید که سر شما را نگه دارد یا به پشت دراز بکشید و چشمانتان را ببیندید .

نفس عمیقی بکشید ،بگذارید هوا به آرامی ریه های شما را پر کند تا هم سینه و هم شکمتان برآمده شوند،سپس هوا را به آرامی و به طور کامل از ریه ها خارج کنید . همین طور که دم را فرو میدهید به هرگونه انقباض و کششی که در پاهایتان هست توجه کنید و با بیرون دادن بازدم انقباض را شل کنید . این کار را روی تمام بدن انجام داده و انقباظ ها را شل کنید . اعضایی چون قوزک پا بعد باسن ،شکم وقفسه سینه و همین طور که این کشیده گی ها را رها میکنید عمل بازدم را به آرامی انجام بدهید و به سراغ سروگردن ،شانه ها ،بازوها،پیشانی و فکتان بروید .

حالا شما در حالت آرامیدگی قرار دارید 

تمرین اول :حس بینایی

چشمانتان را بسته نگه دارید و دایره سیاهی را روی زمینه سفید تجسم کنید ،دایره کاملا گرد و سیاه باشد و زمینه سفید و درخشان کنید .حالا رنگ دایره را به زرد تغییر دهید و بعد دایره زرد را کاملا به مربع سبز تبدیل کنید و بعد آنرا تبدیل به مثلث آبی رنگ تبدیل کنید ،سعی کنید اشکال و رنگ ها را با وضوح بالا تجسم کنید .

تمرین :حس شنوایی

چشم ذهن خود را ببندید و اشکال و رنگها را فراموش کنید . می توانید تصور کنید در مه غلیظی گرفتار شده اید که هیچ نمی بینید وفقط  گوش دهید. اول صدای یک زنگ را گوش دهید و بعد صدای آژیرماشین آتش نشانی را تصور کنید که به شما نزدیک میشه و صدای اون بلند و بلند تر میشه به

طوری که شما گوش های ذهن تان را می گیرید و با فاصله گرفتن از شما صدای آن محو می شود

و می توانید خودتان به صدای اقیانوس ،مرغان دریایی و هرچه که مورد علاقه تان باشد تجسم کنید.

تمرین: حس لامسه

تصور کنید در گوشتان پنبه است و حتی نمی توانید ببینید ،تنها کاری که می توانید بکنید لمس کردنه تجسم کنید روی یک صندلی چوبی نشسته اید و یک میز چوبی نیز روبه روی شماست و چند شئ روی آن قرار دارد، حالا دستتان را دراز کنید و یک تکه سمباده که روی میز هست را بردارید و آن را لمس کنید تا زبریش را احساس کنید و آن را خم کنید تا مقاومتش را در دستانتان حس کنید .همین طور میتوانید از پارچه مخملی و هر شئ که علاقه دارید استفاده کنید.

تمرین: حس چشایی

تصور کنید نه میتوانید ببینید نه بشنوید نه چیزی را لمس کنید .حالا تصور کنید چند دانه نمک را روی لیموی ترشی که نصف کردید بریزید و بخورید و بعد آب دهانتان را قورت دهید . حال غذای مورد علاقه خودتان را تصور کنید که در حال چشیدن هستید و از اول تا آخر غذا را بخورید .

تمرین :حس بویایی

اینک به سراغ حس بویایی میروید. همه حسهای دیگر را تعطیل کرده و بوی غذای مورد علاقه تان را احساس کنید. این لذت که وارد آشپز خانه می شوید و می بینید مادرتان این غذا را پخته است دوباره تجربه کنید.با بوهایی که دوست دارید شروع کنید مثله بوی پیتزا ، نان تازه یا ادکلن

نکته :لازمه که با تمرین هر چقدر که می تونید تصاویر را واضح تر و شفاف تر کنید .

مرحله پایانی

در این تمرین سعی میکنید تجربه کامل و روشنی را که متشکل از برداشتهای هر پنج حس باشد ،تجسم کنید . به محل خلوتی بروید و همان که گفتم خود را آرامیده کنید . حال باید تجربه کاملی از یک سیب خشمزه را در ذهن خود ایجاد کنید . قبل از همه رنگ قرمز سیب را تجسم کنید و سپس به این رنگ شکل بدهید تا آن را به صورت یک سیب بینید ،تقریبا گرد در پایین کمی باریک تر و در بالا کمی پهن تر . اکنون سیب را در سه بعد ببینید . تصویر را در ذهن بچرخانید تا بتوانیدد فرو رفتگی و همچنین تکه چوبی که به بالای سیب وصل است را ببینید. حال کمی صدا را اضافه کنید بگذارید سیب حدود دو سانتی متر بالا برود و رها شود تا به بشقاب بخورد و صدا کند .بشقاب را روی میز چوبی بکشید ان کاه صدای گاز زدن سیب را بشنوید اکنون حس لامسه را اضافه کنید و  سیب را در دست بگیرید و سردی و نرمی و وزن آن را احساس کنید  به آرامی سیب را گاز بزنید و فشاری که دندانهای جلویتان وارد می شود را احساس کنید . اکنون مزه اولین سیب را بچشید و بوی آن را احساس کنید .به خوردن سیب ادامه بدهید تا تمام شود و ته مانده ان را درون بشقاب بزارید و دستها را بشویید .

سخنی با مخاطبین عزیز

سایت مثبت اندیش در خدمت شما عزیزان می باشد هدف این سایت رشد و تعالی شماست

مقاله تجسم کردن به این منظور تهیه و در دسترس شما قرار گرفته است تا

بتوانیم کمک کنیم تا شما مخاطب گرامی به ارزش واقعی خود پی ببرید. نظر شما دوست

گرامی برای ما مهم و با ارزش می باشد و یاری رسان ما جهت ارائه مطالب بیشتر می باشد .

 (  با تشکرشاد باشید  )

راههای ارتباطی با ما :

www.mosbatandish.com

    reza.dehghan@  اینستگرام:

واتساپ :09166645523.

نویسنده :رضا دهقان

مربی رشد فردی  

 

 

 

 

 

 

 

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.