به نام خداوند مهربان

ایام عید بود و من در کوچه در حال بازی بودم، که دوستم من را صدا کرد و گفت: رضا کلی مهمان اومده برایتان و من گفتم چطور فهمیدی؟ او گفت: 4 تا ماشین جلوی درب خانه تان پارک کرده است. دیگه بازی نکردم و رفتم به سمت خانه. رسیدم جلوی درب و دیدم که دوستم درست میگه کلی مهمان به خانه ما آمده است.

خیلی کم رو بودم و با استرس وارد خانه شدم و خیلی آرام سلام کردم . اما کسی جواب من را نداد ! سریع به آشپز خانه رفتم و از مادرم پرسیدم اینها کی اومدن؟ قراره که شب هم باشند؟

مادرم گفت: به جای حرف زدن برو  استکان چایی ها را جمع کن.

گفتم باشه و رفتم.

شروع کردم به جمع کردن استکانها که یکی از مهمانها که خیلی شوخ بود گفت: اه تو دیگه کی هستی !؟ کی اومدی!؟ یه نفر این رو معرفی کنه! خخخخخخخ

و همه زدن زیر خنده .

من که در عالم بچگی خودم به سر می بردم با دیدن خنده اطرافیان خیلی خجالت کشیدم و زود رفتم به آشپز خانه و دیگه در سالن پذیرایی نرفتم.

چندین مورد دیگر به این شکل برایم اتفاق افتاده بود و همه این ها باعث شده بود که من خجالتر و کم رو تر بشم.

دلیل این برخوردهای اشتباه را عدم آگاهی والدین و آشنایان می بینم. چون در زمان ما یک بچه آرام و ساکت را، فردی با ادب و با تربیت می دیدند.

هنگام که در جمع ها سکوت می کردم مورد تحسین قرار می گرفتم. حتی از پدرم، نیز تشکر می کردند که چنین پسر با ادب و ساکتی را تربیت کرده است.

قبل از رفتن به هر مهمانی کلیه قوانینی که باید رعایت می کردم را به من گوش زد می کردند. مثل شلوغی نکردن، بدون اجازه دست زدن به میوه، مودب بودن و .........

کلا شرایط طوری شد که من در بزرگسالی به مشکل برخوردم و اعتماد به نفس نداشتم و کلی دردسرهای دیگه

که  تعریف کردنشان طولانی میشود .

در این مقاله قصد دارم در مورد خجالتی بودن و کم رویی صحبت کنم و راهکارهایی که کمک کند تا بتوانید آنرا کم کم رنگ کرده تا به زندگی تان آسیب وارد نکند.

تعریف خجالت و کم رویی :

یک الگوی رفتاری است که گاهی اوقات ممکن است این رفتار درست نباشد و شخص در زمان مواجه و تعامل با دیگران خصوصا غریبه ها و یا قرار گرفتن در موقعیت جدید ،احساس ناراحتی ،اضطراب و تا حدی ترس کند و در ابراز احساس و یا افکارش با مشکل روبرو می شود.

نشانه های فیزیکی خجالتی بودن:

خیلی از افراد این طور بیان میکنن که ما وقتی با افراد جدید می خواهیم صحبت کنیم ،مثلا در جمع یا درخواستی کنیم و در خواستی را رد کنیم و نه بگیم به علت خجالتی بودن دچار این نشانه ها میشویم.

سرخ شدن صورت

قوز کردن

عرق کردن

عدم ارتباط چشمی

صدای ضعیف و آهسته

این پا و اون پا کردن

خشک شدن آب  دهان

طپش قلب

و.......

چرا خجالتی بودن خوب نیست ؟

روزانه سرمایه زیادی از دست میدهیم بخاطر اینکه به دیگران پول قرض میدهیم ولی خجالت میکشیم پولمان را پس بگیریم!

ضرر میکنیم به خاطر اینکه نمیتوانیم به خوبی خودمان را نشان دهیم و رشد کنیم !

ضرر میکنیم به خاطر اینکه دیگران برای ما تصمیم میگیرند!

ضرر میکنیم که قرارداد هایی با ضمانت اجرایی نمیبندیم و طرف مقابل خود را ملزم به اجرای ان نمیداند !

خجالت میکشیم خواسته های زناشویی خود را به همسرمان در میان بگذاریم !

ضرر میکنیم به خاطر اینکه در مراسم خواستگاری در مورد مهریه صحبت هایمان را قاطعانه بیان کنیم !

و.........

عروسک خیمه شب بازی دیگران میشویم

حدود ۱۵سال پیش زمانی که بچه بودم عروسک هایی وجود داشت که دست وپای آنها به وسیله نخ به حالت (+) به دو تا چوب میبستند و عروسک گردان با تکان دادن چوبها نقش آفرینی میکرد که به ان خیمه شب بازی میگفتند .

( زمانی که بزرگتر شدم و میدیدم که )

مدیری به علت خجولی گری کارمندش او را برای اضافه کاری نگه میدارد و یا کارهای زیادی را بر عهده اش می گذارد . دوستی که به علت خجولی گری دوستش خرجهای بیرونش را بر عهده دوستش می اندازد و اصطلاحا مفت خوری می کند یا دوستی که به علت خجالتی بودن ضامن وام رفیقش شده ولی او با عدم پرداخت قسط ها او را مجبور به پرداخت میکند .یا دختری که نمیتواند به پسری که دستش را برای دست دادن دراز کرده نه بگوید . همه ی این موارد من را یاد عروسک های خیمه شب بازی می اندازد .

افراد خجالتی خودشان زمینه ای فراهم میکنند تا آنها را تبدیل به عروسک های خیمه شب بازی کنند.

راهکارهایی برای رفع خجولی

1-ریشه های کمرویتان را بشناسید کمرویی معادل دوست نداشتن خودتان نیست . کمرویی به این مفهوم است که شما از قرار گرفتن در کانون توجهات خجالت میکشید.اما ریشه ی کمرویی در چیست؟ به طور کلی کمرویی میتواند نشانه ای از مشکلات بزرگتر باشد.

این مشکلات احتمالی عبارتند از:

‍‍‍‍-  شاید تصویر ضعیفی از خودتان دارید . این اتفاق زمانی رخ میدهد که ارزیابی مثبتی نسبت به خود تان نداشته باشید ،و صداهای درون سرتان چیزهای منفی راجع به شما بگویید . توجه داشته باشید کنترل این افکار در دست شماست.

-احتمال دارد درباور کردن  تعریف و تمجید دیگران مشکل داشته باشید در این جور مواقع باید سرتان را بالا بگیرید تشکر کنید و به او ثابت کنید که اشتباه نمیکند .

-ممکن است گرفتاراین شویم که دیگران در مورد ما چه فکری میکنند و وقتی بیش از اندازه روی خودمان تمرکز کنیم تلاش میکنیم کار اشتباهی انجام ندهیم یا حرف اشتباهی نزنیم.

-شاید دیگران بر روی شما برچسب کم رویی زده باشند . بعضی ازما در دوران کودکی مشکل کمرویی داشته ایم در نتیجه دیگران ما را به عنوان فردی کمرو میشناسند و بر آن اساس با ما رفتار می کنند .بیشتر وقتها این کم رویی در بزرگسالی از بین میرود ولی بخاطر دیگران این نقش را بازی میکنیم بهتر است خودتان را با باور خودتان هم سو کنید .

۲-کم روی تان را بپزیرید

اولین قدم برای غلبه بر کم رویی پذیرفتن ان است . هر چه بیشتر مقاومت کنید زمان بیشتری طول میکشد تا به ان غلبه کنید .

۳-موقعیت هایی که در ان دچار خجالت یا کمرویی میشوید را شناسایی کنید و لیستی از انها فراهم کنید

آیا در مقابل مخاطبان خود خجالت میکشید .آیا در زمان یادگیری مهارتی جدید خجالتی میشوید ؟آیا در مواجه با افرادی که تحسین شان میکنید کمرو میشوید ؟یا در بر خورد با غریبه ها ؟

۴-لیست تان را شکست بدهید

تلاش کنید تا لیست استرس زایی را که تهیه کرده اید یک به یک شکست دهید در ابتدا آسان ترین کار را انجام بدهید تا با اعتماد به نفس بیشتری جلو بروید.

۵-موفقیت را تجسم کنید

چشمانشان را ببندید و موقعیتی را تصور کنید که در ان خجالت می کشید . سپس خود را با اعتماد به نفس تصور کنید . هر روز و در شرایط مختلف این تصویر سازی را از موفقیت داشته باشید .شاید به ظاهر احمقانه بیاید اما ورزشکاران هم موفقیت را پیش خود تجسم میکند تا توانایی های شان را بهبود دهند چرا شما نتوانید ؟

 

6-تمرین کنید واضح و شمرده صحبت کنید

 

با این روش میتوانید من من کردن با آهسته حرف زدن ناشی از کمرویی را از بین ببرید برای تاثیر بهتر این روش یک مکالمه ی نمایشی با خودتان داشته باشید و صدای تان را ضبط کنید . پس از مدتی به شنیدن صدای خودتان عادت میکنید و به ان علاقمند میشوید.

۷-خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

هر چه بیشتر خودتان را با دیگران مقایسه کنید بیشتر احساس ضعف میکنید. اینکار بیشتر شما را میترساند و کم رو تر میشوید .مقایسه کردن خودتان با دیگران فایده ای ندارد اما اگر خواستید این کار را انجام دهید واقع بین باشید . به این فکر کنید که شاید دیگران هم مانند شما مشکل اعتماد به نفس داشته باشد .

۸- نه به دیگران برچسب بزنید نه اجازه بدهید به شما برچسب بزنند

افراد برون گرا الزاما خوشحال و معروف و افراد درونگرا الزاما ناراحت ،سرد و گوشه گیر نیستند . همان طوری دوست ندارید دیگران بر روی شما برچسب خاصی بزنند شما نیز روی کسی برچسب نزنید .

۹- خودتان را در بطن جامعه قرار دهید

با دیگران صحبت کنید

افرادی را که با شما وجه اشتراک دارند پیدا کنید و تلاش کنید که با آنها حرف بزنید . میتوانید پس از مدتی عضو گروه های مختلفی شوید خودتان را درگیر فعالیتهای اجتماعی بکنید و این گونه رشد کنید . مانند دوچرخه سواری که در ابتدا برایمان سخت بود ولی رفته رفته با تمرین توانستیم این مهارت را یادبگیریم .

 

امیدوارم که این تمرین ها را انجام دهید و حتما نتیجه آن را به ما اطلاع دهید. خوشحال میشم که نظرتان با ببینم و در تولید محتوای مورد علاقه تان من را مطلع کنید .

راههای ارتباطی به ما :

@dehghan.reza.mosbat اینستگرام

واتساپ : 09166645523

 

 

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.