جلو گیری از افکار منفی با راهکارهای ساده

افکار منفی میتواند زندگی شما را به هم بریزد و پایه های شخصیت تان را متزلزل کند. اضطراب و استرس را به شما وارد میکند که باعث میشود لذت زندگی کردن از شما سلب شود. در این مقاله میخواهیم به بررسی راه هایی بپردازیم که چگونه میشود افکار منفی را از خودتان دور کنید .

خودشناسی (فکری)چیست؟

یعنی اینکه ما به طرز فکر خود و انواع آن از جمله افکار مثبت و منفی آشنایی داشته باشیم و بدانیم که طرز فکر ما تا چه اندازه روی احساسات و نحوه رفتار ما ابتدا با خودمان و سپس با اطرافیان اثر میگذارد و این که آیا تا کنون افکار مثبت یا منفی ما به  خودمان یا دیگری صدمه زده است؟ همچنین با پیامد نحوه تفکر خود آشنایی داشته و آگاه باشیم که  افکار ما تا چه اندازه به پیشرفت و تعالی یا شکست و ناکامی مان منجر شده است. در مجموع محافظت از خود در برابر افکار منفی و تعبیر و تفسیر های ساخته و پرداخته ذهن داشتن انگیزه لازم برای تقویت افکار مثبت و پرهیز از هرگونه قضاوت پیشداوری که لازمه برقراری ارتباط سالم و سازنده با دیگران است از ویژگیهای بارز خودشناسی «فکری» است.

 • افکار منفی و غیر منصفانه ما به دو دسته تقسیم میشوند:

۱-افکار منفی درباره خودمان مانند. من دوست داشتنی و جذاب نیستم»یا«اول وآخرزندگیم شکست و ناکامی است» «ازدواجم به بن بست خورد چون من یک انسان بی عرضه و بی سیاست بودم» «دیگری را ببین چقدر از من موفق تر است»

۲-افکار منفی در باره دیگران نظیر. این که «دخالت های بی جای مادرش باعث شد رابطه مان به طلاق برسد» «همیشه بی مسئولیت بود و خودخواه» و......

روشی که توقف فکر نامیده میشود میتواند از افکار ناخواسته جلوگیری کند. افکار شما میتواند بر نحوه احساستان تاثیر گذارد. توقف فکر به شما کمک میکند نحوه تفکر خود را تغییر دهید تا احساس بهتری داشته باشید . تغییر تفکر نیاز به زمان دارد . شما باید هر روز روش توقف فکر را تمرین کنید . بعد از مدتی میتوانید فورا جلو افکار ناخواسته را بگیرید . شاید برخی افراد برای جلوگیری از افکار ناخواسته نیاز به کمک بیشتری داشته باشند .اگر برای جلوگیری از افکار آزار دهنده نیاز به کمک بیشتری  داشتید برای مشاوره با ما تماس بگیرید.


توقف فکر چیست ؟

روشی برای رها شدن از افکار ناخواسته است .ممکن است مدام در معرض افکاری باشید که موجب نگرانی اندوه یا احساس بد در مورد خودتان باشند. تحقیقات نشان میدهد که روش توقف فکر موثر است این روش میتواند نحوه تفکر شما را تغییر دهد . در توقف فکر شما بر فکر ناخواسته متمرکز شده و سپس روشی را برای توقف آن بکار میگیرید.

وقتی به تمرین توقف فکر می پردازید افکار ناخواسته کمتر به سراغ شما می آید .به مرور زمان جلوگیری از این افکار ساده تر شده یا شاید اصلا چنین افکاری به سراغ تان نیاید در برخی موارد افکار همان نگرانی ها هستند .برای مثال ممکن است بیش از حد درمورد سلامت خودتان یا یکی از اعضای خانواده نگران باشید یا ممکن است بارها وبا رها به نمره بد مدرسه یا نظر یک ناظر در محل کارتان فکر کنید . توقف فکر به شما کمک میکند با این افکار مقابله کنید.

چرا باید توقف فکر را بیاموزید ؟

مطالعات نشان میدهد وقتی شما نحوه تفکر خود را تغییر میدهید خلق و خوی شما تغییر میکند . یادگیری ساده است و میتواند به بهتر شدن حال شما کمک کند .افکار منفی وناخواسته میتواند به اضطراب یا افسردگی منجر شود. این افکار میتواند مانع خوب خوابیدن شما شود و میتواند کار کردن و لذت بردن از زندگی را برای تان دشوار سازد .

همچنین اگر از قبل  دچار اضطراب یا افسردگی باشید نیز روش توقف فکر میتواند به شما کمک کند. این روش راهی است تا در درمان تان نقش فعال داشته باشید .شما میتوانید برخی از افکاری که موجب اضطراب یا افسردگی شما هستند را بگیرید .

روشهای دیگر برای توقف فکر :

 • یک کش لاستیکی را دور مچ خود بیندازید و هر وقت میخواهید جلوی یک فکر ناخواسته را بگیرید 《نه》 را به خودتان گفته وهم زمان کش را بکشید و رها کنید .بعد از مدتی میتوانید فقط با تکان دادن کش مانع از فکر ناخواسته شوید .
 • با گفتن و بیان کردن «من این فکر را دارم که مبادا اخراج شوم »«من فکر میکنم ممکن است اخراج شوم» خودتان را آگاه کنید این کار به شما یاد آور میشود که این فقط یک فکر است و واقعی نیست .
 • بعد از آنکه جلوی فکر ناخواسته را گرفتید ،فکر یا تصویری مطبوع را که موجب آرامش شما میشود به ذهن بیاورید .این فکر یا تصویر نباید ارتباطی با آن فکر مزاحم داشته باشد. برای مثال میتوانید به بازی کردن با کودکان خود یا بیرون رفتن با دوستان فکر کنید یا میتوانید خودتان را در ساحل دریا تصور کنید .
 •  
     
 • راههایی برای کاهش افکار منفی :
 • تایدات مثبت را از یاد نبرید .وقتی به هدف خاصی میرسید معمولا جملات و عبارات مثبت را از افراد مختلف خواهید شنید .این عبارات معمولا کوتاه قابل باور و مشخص است .پس بهتر است این جملات را بارها برای خودتان تکرار کنید تا نوع دیگری از افکار درونی برای شما ایجاد شود . گام بعدی این است که تمام این تايیدات را با صدای بلند و با شور و شوق بگویید .حواستان باشد خواندن از روی کلمات وجملات بدون هیچ حسی فایده ندارد.
 • به فکرهای مثبت بال و پر دهید :

 

 
   


یکی از ویژگیهای افکار منفی طولانی بودن و کامل شدن آنهاست اینقدر در ذهن باقی میماند و دنبال هم میچرخد تا یک ماجرای تلخ و منفی بزرگ در ذهن شکل بگیرد. اما از حالا به بعد سعی کنید به جای چنین کاری این تمرین را انجام بدهید .فکرهای شاد و مثبت را مانند یک فیلم طولانی و نشاط انگیز دنبال کنید. برخی از تجسم ها بسیار مفید خواهد بود و باید تا میتوانید داستان را ادامه بدهید وبگذارید ساعتها زمان شما را به خودش اختصاص بدهد.در ضمن خیلی بهتر است اگر این داستان را درباره خودتان بسازید و تصور کنید به هدفهای تان رسیده اید .

 

 • پذیرش اینکه بیش از حد تفکر میکنید :
 • نخستین گام برای حل مشکل قبول آن است .اگر احساس میکنید که نمیتوانید ذهن خود را نسبت به افکار بیش از اندازه کنترل کنید واین موضوع در کاهش شادی ،تصمیم گیری،انجام کارها و با تشکیل روابط عاطفی شما تاثیر گذار است. پس بپذیرید که مشکل دارید .اگر هر زمانی که اتفاق بدی می افتد وخود را در دام افسردگی و منفی گرایی میبینید شما مشکل دارید انکار مشکل و سر خود را درون برف پنهان کردن منجر به وضعیت بدتر شما خواهد شد اگر در این مورد شک دارید و مطمعن نیستید از دوستان و عزیزان خود صادقانه بخواهید که به شما واقعیت را بگویید زیرا آنها گاهی شما را بهتر از خودتان مشاهده میکنند.


خود را ببخشید:

هنگامی که پذیرفتید که بیش از حد فکر میکنید خود را ببخشید زیرا مغز انسان تمایل طبیعی به تفکر بیش از حد دارد.مغز ما برای تفکر بیش از حد برنامه ریزی شده است زیرا افکار وخاطرات ما به طور ذاتی یه یگدیگر مرتبط هستند. بنا براین هنگامی که انسان در اثر یک رخداد دچار استرس میشود سیل افکار منفی که هیچ ربطی به موضوع اصلی ندارد به ذهن او سرازیر میشود ،برای نمونه عملکرد ضعیف شغلی شما باعث میشود که به یاد خاله تان که سال گذشته  فوت کرده بیافتید.

علاوه بر این زمانی که اتفاق بدی برای انسان رخ می دهد یا کسی احساس منفی دارد به احتمال زیاد یه تمام چیزهای منفی که زندگی اتفاق افتاده و ربطی به یکدیگر ندارند و شاید حق وجود نداشته باشند فکری کرد.هر چه این اتفاق بیشتر در این حالت و با دانستن این حقیقت زمانی که برای وصل کردن رخداد ها و اتفاقات مغزتان تلاش میکند آگاهانه میتواند مشکلات را تحلیل کرد و حل کرد.

 • نظرات شرکت کنندگان در این درس
 • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.