پنج قدم تا رشد فردی :

 وقتی برای ورود به مسیر رشد فردی عزمتان را جزم میکنید،در ابتدا سختی های زیادی را تجربه خواهید کرد.اگرچرخی درقسمت توسعه فردی هر کتاب فروشی بزنید،صدها یا هزاران کتاب میبینید که به صورت تضمینی به شما کمک میکنند تا وزنتان را کم کنید،پولدارشوید یا همسررویاهای تان را پیدا کنید.

اما رشد فردی به معنی خریدن کتابی که قرار است تا ابد در طاقچه خاک بخورد نیست وشرکت کردن در سمینار، صرفا به این خاطر که بدانید کاری انجام داده اید،شایدسود چندانی برایتان نداشته باشد.

یکی از کارهایی که در زندگی میتوانید انجام دهید این است که دائما در حال پیشرفت وبهتر شدن باشید. اگر شما هم همینطور فکر میکنید،به مسیر رشد و توسعه فردی خوش آمدید ! با خودتان عهد کنید در برنامه ی روزانتان کارهایی را به گنجانید که هرروز هرچند کم شما را به هدفتان نزدیک کند . میتوانید با کارهای ساده ای مثل دور ریختن افکار و تلقین های منفی شروع کنید.اگرندای درونتان را بهتر بشناسید و بدانید با خودتان چطور باید صحبت کنید،دیگر لازم نیست نگران انگیزه ی لازم برای ادامه مسیر باشید.

تعیین دقیقتراهدافتان وبرنامه ریزی برای رسیدن به آنها میتواند در پیشرفت تان خیلی مؤثر باشد.اگر نمیدانید از کجا و چطور باید این روند رشد را شروع کنید،ادامه این مقاله را با دقت بیشتری بخوانید.

پنج گام مهم برای رشد فردی :

1-خودتان را بهتر بشناسید

این اولین،مهمترین وسخت ترین مرحله ی پیش روی شماست. در

چه کارهایی مهارت دارید؟ نقاط ضعفتان چیست؟کدام بخش از زندگی شما جلوی پیشرفت و تحقق رویاتان را گرفته است؟

پاسخ دادن به این قبیل سوالها شاید خیلی سخت باشد ولی همان قدر مهم و ارزشمند است.

2-هدفتان را مشخص کنید

داشتن هدف وحرکت مستمر و پیوسته به سمت آن،اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد.مطمئن باشید این حس خوب روی زندگیتان نیز بی تاثیر نخواهد بود. برای شروع بد نیست از خود بپرسید مهمترین خواسته شما در زندگی چیست؟آیا میخواهید درشغلتان موفق تر باشید؟آیا میخواهید وزنتان را کم کنید و پرانرژی باشید؟ آیا میخواهید روابط شخصی بهتری داشته باشید؟اگر هدف درست و مناسبی انتخاب کنید،مطمئن باشید به آن خواهید رسید.

3-برنامه ریزی کنید

اگر قصد سفردارید وشهر مقصدتان را درست نمیشناسید،داشتن نقشه میتواند خیلی کمکتان کند. در مسیررسیدن به اهدافتان هم احتیاج به یک نقشه دارید.اهدافی که برای خود مشخص کرده اید را مرور کنید ،برای رسیدن به آنها باید چه ویژگیهایی داشته باشید؟اگر میخواهید سالم تر باشید باید رژیم های غذایی و نرمش های لازم را یاد بگیرید. یا برای اینکه درشغلتان ترفیع بگیرید لازم است مهارتهای جدیدی را یاد بگیرید و.....

4-هرروز بهتر از دیروز باشید

عادتهای شما نقش زیادی در شکل گیری زندگیتان دارند.اگر هرروز مسواک بزنید کمتر گذرتان به دندان پزشکی می افتد.اگرهرماه پول کنار بگذارید، بعد از چند سال کلی پول پس انداز کرده اید. هر روز مقداری از وقت و انرژی خود را صرف رشد وتوسعه فردیتان کنید و هر ماه که به گذشته نگاه میکنید پیشرفتتان را احساس کنید و اگر این کار را برنامه ریزی شده انجام دهید ،میتوانید در هر سطح و زمینه ای که میخواهید،موفق شوید.

راحت طلب نباشید-5

شاید کتابهای زیادی در مورد رشد فردی خوانده باشید و از نتیجه ی این کارهم راضی باشید. چه خوب!

 رابطه ی خوبی با سی دی ،کتاب یا پاکدست دارید؟با این ابزارها میتوانید از وقت آزادی که دارید (مثله زمانی که هر روز در قطار،اتوبوس و تاکسی می گذرانید) بیشتر استفاده را ببرید. یا حتی میتوانید در کنفرانس ها و سمینارهایی که دوست دارید شرکت کنید تا در زمان کم،پیشرفت بیشتری داشته باشید.

لُپ مطلب !

شاید قرار گرفتن در مسیر رشد وتوسعه فردی یکی از مهمترین کارهایی باشد که در طول زندگی تان انجام خواهید داد.این که تصمیم بگیرید پیشرفت کنید،ساده ترین مرحله پیش روی شماست. اما تعهد به این تصمیم و تلاش روزانه و مستمر برای رسیدن به هدف،به این سادگی نیست! اگرخودتان را خوب بشناسید،هدف مشخص داشته باشید،برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید،سعی کنید هر روز بهتر از دیروز باشید و فقط دنبال راحتی و آسایش نباشید،در هر جنبه ای از زندگیتان که بخواهید،میتوانید پیشرفت کنید و به آن چه که میخواهید برسید.

Mosbatandish.com

 

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.