خانه / آموزش بورس / چرا میلیاردرها ، نمی خندند ؟

چرا میلیاردرها ، نمی خندند ؟

من در آمریکا با اکثر مبلباردرهای دنیای بورس، ملاقات و با آنها صحبت کرده ام . چیزی که در موردشان ، نظرم را جلب کرد ، اینکه اصلآ خنده به لب نداشتند ، بسیار جدی بودند ،تو، هم بودند . بعضی بوضوح معلوم بود که احساس خوشبختی نمی کنند . چرا باید چنین باشد ؟ وقتی کسی همه چیز دارد : ویلا ، اتومبیلهای متعدد ، خدمتکارهای متعدد ، هواپیمای شخصی ، ویلاهای ساحلی در سواحل گوناگون ، تابلوها و اشیای عتیقه ذیقیمت و شرکت های تجارتی و … چرا در آنها رضایت خاطر مشهود نیست ؟ و یا اگر هست خیلی بندرت . چرا ؟

من فکر میکنم باید با خودمان رو راست و در آرامش باشیم . دو خصوصیت ” قناعت پیشگی ” و ” رضایت خاطر ” بسیار مهم هستند و کسانی که ندارند از آرامش و شادمانی دور می مانند . ببینید همه این چیزهای به ظاهر کوچک ،عامل شادی ما می توانند باشند : شغل ، غذا خوردن ، ورزش ، لبخند ، خانواده ، دوستان ، موزیک ، یک فیلم ، یک جشن عصرانه ، همسر ، باغ ، گردش ، عطر ، حیوانات خانگی ، کسی که در خیابان به آدم سلام می کند ، کارهای خیریه ، گشاده دستی ، کمک کردن ، گل وگیاه ، منظره غروب آفتاب ، سفر ، سلامتی ، خواب ، استراحت ، گفتگو و توجه به اطراف و … ما همه این چیزها را مفت و یا به قیمتی مناسب بدست می آوریم . برای آن لازم نیست هی ثروت رویهم بگذاریم . رضایت خاطر ارتباطی با میزان پول توی بانک شما ندارد . به طرز دید شما وتلقی شما از زندگی مرتبط است . باید بتوانیم از خیلی چیزها که فکر میکنیم رضایت خاطر می دهد، چشم پوشی کنیم . با یک اتومبیل کهنه قدیمی هم می توان به مقصد رسید . توان چشم پوشی و نیز توان قناعت پیشگی می تواند انسان را بیشتر شاد و خوشبخت کند در نتیجه من پس از این ملاقات ها ، با افراد سوپر ثروتمند ، یاد گرفته ام از لحظات معمولی زندگی ، بیشتر لذت ببرم . وقتی از کنار رود هودسون Hudson River میگذرم وقت میگذارم و به حرکات و غوغای مرغان دریایی خیره میشوم مدتها دشتهای سر سبز را نگاه می کنم و به باو ، به خورشید می اندیشم و به امواج ، به بچه هایی که سرمست و شاد بازی می کنند و به جیک جیک پرندگان گوش می دهم و بالاخره در خانه لذت خواندن ، خواندن کتاب را از دست نمی دهم . این قدر در زندگی ، فکر و خیال نکنید .

۲۵ فوریه ۲۰۱۵ ، نیویورک ، نوشته آقای Tim Schaefer سردبیر و روزنامه نگارو متخصص بورس مقیم آلمان و نیویورک

ترجمه : مهدی شهشهانی

2 نظر

  1. با سلام
    ممنون از آقای کریمی و جناب شهشهانی.
    از ترجمه های مطالب جذاب بورسی توسط آقای شهشهانی قبلا استفاده می کردم. منبع قابل توجه هست
    با سپاس

  2. نمی توانند بخندند چون نمی توانند به آن دهها میلیارد قناعت کنند . باز دنبال دو برابر کردنش هستند و در نتیجه بشدت در استرس میباشند . زیادتی خواهی ، تمامی ندارد . حتی وارن بافت با همه نیکوکاریها که می کند در ۸۴ سالگی شدید در معاملات و بورس فعال است .

پاسخ بدهید