خانه / آموزش بورس / بد بین های بورس زیادند

بد بین های بورس زیادند

نگهداران کله شق سهام ، به موفقیت میرسند . برای بورس ، اصلاح قیمت نرمال ست . پس از مدتی صعود ، نزولی میاید ولی آنکه دراز مدت سرمایه گذاری میکند، جای نگرانی نیست . اخبار بد مربوط به بعضی ورشکستگی ها و با نزولهای شدید سهام در گذشته ، خوراک خوبی برای آدمهای بدبین فراهم کرده که مرتب بگویند در بورس آدم چیزی گیر نمی آورد.چرا افراد ، کمتر یادی از صعود های بزرگ بورس می کنند ؟ چرا اخبار مثبت را بحساب نمی آورند ؟ مایکروسوفت از موقع ورودش به بورس ۴۷۹۱۵ درصد افزایش داشته است . سهم شرکت زنجیره ای لوازم ساختمانی  Home Depot که آنرا همه سهم کسل کننده می پنداشتند ، از زمان ورودش به بورس( سپتامبر ۱۹۸۱ ) صعود خیره کننده ۳۱۰۱۳۳ درصد داشته است . اگر کسی آنوقت ۱۰۰۰ دلار در آن سرمایه گذاری کرده بود ،  سرمایه اش ۳/۱ میلیون دلار شده بود ! چرا اینقدر بدبین داریم ؟ نق نقو داریم که مرتب به موارد منفی  استناد می کنند ؟ اگر کسی صحیح سرمایه گذاری کند ، بورس بواقع یک ماشین چاپ باورنکردنی اسکناس است . بورس نیاز به صبر دارد ونیز انتخاب خوب . توجه به کیفیت . یک گلوله ی برفی کوچک در بورس با صبر ، تبدیل به بهمن میشود . مردم عجولند و با خرید و فروش های مکرر غیر ضروری ، شانس خود را خراب می کنند.
با این کار مرتب به کارگزار سود می رسانند و متوجه زیان خود نیستند . وارن بافت ، سنگ بنای امپراتوری مالی خود را با دهها سال نگهداری سهام شرکتهایی مثل :  American Express , Wells Fargo , Coca Cola بدست آورد . اصولا افراد موفق در بورس ، آدمهای خوش بینی بوده اند . موفق شدن ، به یک قدرت تخیل  قوی ، برای تحقق  یک ایده نیاز دارد . استیو جابزهمیشه به این فکر میکرد که روزی یک میلیارد مشتری داشته باشد . ما متاسفانه اغلب فاقد یک قدرت تخیل قوی هستیم . ما متوجه نیستیم که همین پس انداز ظاهرآ مختصر ماهیانه مان اگر آنرا در بورس مرتب  روی سهام خوب سرمایه گذاری کنیم ، چه سود بزرگی در دراز مدت ، میتواند به ما بدهد . ما چشممان نمی بیند . ما ترسو هستیم .البته رسانه ها ، هم ترس را در ما بر می انگیزند . وقتی بورس سقوط می کند رسانه ها جنجال می کنند . ولی همین ما ، اگر ۵ سال متوالی ، سهام مان یک بند بالا بدود و برود ، نمی رویم روزنامه ها را باز کنیم بخوانیم : ” به به چه خبرست ؟ چه معجزه ای کرده است ،  بورس “
ترجمه : مهدی شهشهانی

یک نظر

  1. شخصآ فکر می کنم ایده ” بخرید و نگهدارید ” در عمل و بخصوص اوایل سخت است چون هم صبر کم است و هم گلوله برفی، بخاطر کوچکیش ،بزحمت می لغزد ولی با گذشت زمان و خرید مجدد ، گلوله برف تند تر می غلتد و بزرگتر میشود هم صبرانسان ، کم کم زیادتر میگردد .

پاسخ بدهید